Kadir Gecesi Ne Zaman? 2024

2024 yılı Kadir Gecesi11 Mart’ta başlayacak olan Ramazan’ın 26. gecesi ihya edilecek. Miladi takvime göre bu özel gece, 5 Nisan 2024 Cuma gününe geliyor sanırım. İslam inancına göre, Kadir Gecesi, Kur’an’ın Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Peygamber Muhammed’e vahyedilmeye başladığı gecedir. Tarihsel olarak Ramazan hayatının son olayları yer alır ve “bin aydan daha hayırlı” olduğu Kur’an’da belirtilmiştir. Bu gece, Müslümanlar için dua ve tövbelerin kabul edildiği, sema kapılarının açıldığı kutlu bir gece olarak kabul edildiği gecedir.

Kadir Gecesi‘nde okunacak dualar ve yapılacak ibadetlerle ilgili bilgiler veren Diyanet İşleri Başkanlığı, bu gecenin arttığını ve aşamalarını vurguluyor. Yasin, Tebareke, sütanne size surelerin yanı sıra Kadir Suresi’nin de bu gecede okunması tavsiye edilir. Kadir Suresi’nde Kadir Gecesi şu şekilde anlatılır: “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik.
Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen ne bileceksin?
Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede,
Rablerinin izniyle her türlü için iner de iner.
O gece, yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” Bu özel geceyi idrak etmek isteyen Müslümanlar için Kadir Gecesi’nin tarihi büyük önem taşıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvimde belirtilen tarihe göre plan yapılabilir ve bu mübarek geceyi huş içinde geçirebilirsiniz.

Hakkında dantel

Ayrıca Kontrol Edin

Ettehiyyatü Duası, Okunuşu, Anlamı, Arapça

Ettehiyatü duasıİslam ibadetlerinden namazın bir parçası olarak yer Alan ve namazın oturaklı bölümü okunan özel …

Bir yanıt yazın