Evde veya Bahçede Nane Yetiştirme

Nane türleri, yalnızca kocuları bakımından değil, yaprak ve gövde biçimleri bakımından da birbirinden ayrılır. Bu farklı türlerden biri olan, oldukça kolay olan, dayanıklı ve uzun ömürlü bitkilerdendir. Yazının açan küçük, beyaz ya da mor çiçekler; Arıları ve kelebekleri kendine çeker. Bitkilerde ekirler ve oldukça hızlı büyüyenler. Ayrıca hayvanlar tarafından yenilenmemelidir, onlar için saklanmalıdır.
Nane Yetiştirme

Nane Nasıl Yetiştirilir?

Naneler baskın bitkilerdir. Bütün besinleri almamaları için onları diğer bitkilerden uzak tutmalısınız.

Ekme Zamanı

İlkbaharda (dondurulduktan sonra) nanelerinizi açık olarak ekleyebilirsiniz. Ayrıca nanelerinizin yağış yağışlarından da memnun olacaktır.

Ekim Alanı

Ne aradığınızı görebileceksiniz, eski günlerde neler olup bittiğini görebileceksiniz. Nanenizin havası iyi drene edilmiş ve kompostla zenginleştirilmiş olmalıdır.

Aralığı, Derinliği ve Sınırı Ayarlamak

Nane, bulunduğu alana kolayca yayılan bir bitki. Bu yüzden nanelerinizi 45-60 cm ayırmanız gerekir. Sığ eklediğiniz, naneyi derine dikmeniz gerekir. Yaklaşık 6-7 cm’lik oyuklar saklanabilir nanelerinizi yerleştirebilirsiniz. Nanelerin gizli alanlara yayılmasını önlemek için onları budamalısınız. Ayrıca bölmelere 45-60 cm derinlerine yerleştirebilirsiniz. Ayrıca hiçbiri eklenmez, o sınırı aşamaz ve daha fazla alan yayılım gösteremez.
Nane Yetiştirme

Nane Bakımı

Işık

Naneler, yarı gölgeye bayılırlar. Ancak bunları bol miktarda sulamak gereksinimleriyle, tam güneş alan bir alana da eklenebilir. Bu iyi bir fikir. Naneler tam gölgeye de ayak uydururlar ama sapları gereksiz ölçüde uzar ve beklediğinin lezzeti büyük oranda azalır.

toprak

Naneler kolay adapte olan bitkilerdir, ancak getirisi için en iyi toprak, hafif asitler ya da notr pH’a sahip, zengin ve iyi drene edilmiş topraklardır.

Su

Toprağın hafif olmaması naneler için önemlidir. Aksi durumda çözülebilir, kuruluğa yenik düşebilir. Bu nedenle, kesinlikle nemli olmayan ama nemli olan bir toprak naneler için uygundur. Nanelerinizi özellikle sabahları sulamalısınız. Böylece günün sıcağının engelleri korunmaz.

Sıcaklık ve Nem

Nanelerin sıcaklık toleransı, yetiştirilen türe göre değişiklik ve geniş bir yelpaze vardır. Örneğin bahçe nanesi aşırı soğuklara karşı dayanıklıyken, mızraklı nane ısıyı oldukça iyi tolere eder. Ancak naneler, kuraklığa karşı dayanıklı değildir. Nanelerinizi her zaman nemli tutmalısınız. Eğer nanelerinizi saksıda yetiştiriyorsanız, saksı altlığınızı suyla doldurmanızı tamamlayın.

Gübre

Toprağınız verimliyse, nanelerinizin ek bir besin kaynağına, gübreye ihtiyaçları yoktur. Toprağınız verimsiz ve fakirse, nanelerinizin büyüme dönemi boyunca (ilkbahardan sonbahara kadar) havanızı düzenli olarak dengeli ve çok amaçlı gübreyle desteklemelisiniz.
Nane Yetiştirme

Nane Türleri

Nane, farklı tatlarda ve dayanıklı pek çok türde bulunan bir bitkidir. Bunlardan birkaçını sizin için derledik:

Bahçe Nanesi

Tıbbi olarak ve yüksek faydaya sahip nane türüdür. Dünyanın her yerinde yetiştirilebilir.

Çikolatalı Nane

Aromatik aromaların geldiği yer burasıdır. Kısmen gölgeli alanları sever. Karıncalar, yaprak bitleri gibi istenmeyen böcekler ve bazı kemirgenlerin uzaklaştırılmasıyla bilinmektedir.

Mızraklı/Kıvırcık Nane

Çayları ve salataları tatlandırmak için en iyi seçimlerden biridir. Pek çok türe kriteri sıcak iklimlere karşı daha dayanıklıdır.

Bergamot Nanesi

“Nane balı bergamotu” olarak biliniyor. Mor, beyaz ve pembe renkli küçük çiçekler açan, keskin kokulu bir nanedir. Arıların bu çiçeklerin polenleriyle yaptığı bal da oldukça ferahlatıcı bir tada sahiptir.

Elma Nanesi

Adından da anlaşılabileceği gibi, elma ve hiçbiri aromalarının birleşimi olan bir tada sahiptir.

Ananas Kokulu Nane

Elma nanesine benzer. Ancak kısmen alacalıdır.
Nane Yetiştirme

Nane ile Limon Otu Arasındaki Farklar

Limon otu, familyasından olsa da da tadı ve kokusuyla diğer inne türlerinden ayrıdır. Bu yüzden ağzınızda birçok tat var

Nane Hasadı

Naneniz yaklaşık olarak 15-20 cm’lik uzunluğa ulaştığınızda yapraklarını toplamaya başlayabilirsiniz. Tohumdan yetiştirdiğiniz takdirde, 2 ay içinde nanelerinizin hasat zamanı gelmiş olur, fideden yetiştirdiğiniz takdirde bu süre daha kısa olacaktır. Büyüyen nanelerinizi yaz aylarında toplayabilirsiniz ama tek seferde nanelerinizin üç birinden fazlasını toplamanız gerekiyor. Nanelerinizi düzenli olarak hasat edemiyorsanız, dönem ortasında budama yapmanız gerekir. Nanelerinizi budarken saplarının uzadığını ancak beklediğinin kısaldığını fark edebilirsiniz. Uzun vadeli budama iyi bir fikirdir, böylece nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Saksıda Nane Yetiştirmek

Naneyi depolamada eğitim görüyorsun; Saklığınızı geniş drenaj delikleri bulunan, sırsız olarak muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca toprak nemini daha uzun süre kullanır. Kaliteli bir saklama karışımı ve nemli tutmak naneleriniz için oldukça önemlidir.
Nane Yetiştirme

Naneyi Çoğaltmak

Çelikleme

Nanenizin sapından yeni naneler elde etmek isiyorsanız, açılışların sonunda, yazın başlıklarına kadar şu adımları izleyin: Temiz bir makas ile bir nanenin dalını 10-15 cm uzunluğunda kesin ve dalın eski saatteki bitiminden itibaren. Sapı, suyla dolu bir bardakta, dolaylı ışıkta bekletin. Suyun birkaç günde bir değiştirilmesini engellemeyin. Kökler 2-3 cm uzunluğa ulaştığında, sap yönünde ekleyebilirsiniz. Naneniz toprakta köklenmeye devam ederken, sulamayı ve havayı nemli tutmayı himal etmeyin Birkaç hafta sonra naneniz tamamen köklenmiş olacak. Tekrardan istediğiniz yere dikebilirsiniz.

Çimlendirme

Nanelerinizi tohumlarından yetiştirmek için şu adımları izleyin: Tohumları işlenmiş. Tohumların üstünü 1 cm toprakla kapatın 3.Toprağı, şeffaf naylonla kapatın. En yüksek önceliğe gerek yoktur. Çimlenme, ortalama 10-20 gün içinde gerçekleşecektir.

Nane Yetiştirme

Kışı Atlatmak

Nanelere dayanıklıdır. Kışın bile kolay kolay ölmezler. Ancak korunduklarından emin olmak için, kışın üstlerini malçla ya da eski bir çarşafla örtebilirsiniz. Eğer naneleriniz saksıdaysa saksınızı evinize alabilir ve parlak depoyu koyabilirsiniz. Sulamayı ve haşereleri kontrol etmeyi ve yapmayı unutmayın.

Yaygın Hastalıklar

Nane genellikle böceklerden pek etkilenmez. Yine de beyaz sinekler, akarlar, yaprak bitleri gibi yaygın haşereler tarafından rahatsız edilebilir. Bazen nane aygıtının eski kısımlarında turuncu görüntülemeleri görebilirsiniz, bunlar paslanma olabilir. Bunun çözümü mantar ilacıyla birlikte, nanelerinizi suladıktan sonra biraz kurumasına izin vermektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Naneler Güneşi mi Yoksa Gölgeyi mi Sever?

Naneler ve çok küçük parçayı sever. Sabahın güneş enerjisi seçenekleri ancak daha sonra güneşte satışa sunulabilir.

Nane Bakımı Kolaylaştırılabilir mi?

Evet. Nanelere dayanıklı ve az bakım gerektirirler.

Naneler Ne Kadar Hızlı Yetişir?

Naneler oldukça hızlı büyür. Tohumdan yetiştirilenler bile bu en fazla 2 ay sürer. Mutfağınız için evde küçük bitki yetiştirmeyi severseniz Çeri Domates Yetiştirme içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederiz. evterapisi.com/ceri-domates-yetistirme
Nane Yetiştirme

Hakkında dantel

Ayrıca Kontrol Edin

Ettehiyyatü Duası, Okunuşu, Anlamı, Arapça

Ettehiyatü duasıİslam ibadetlerinden namazın bir parçası olarak yer Alan ve namazın oturaklı bölümü okunan özel …

Bir yanıt yazın